Pontos idő: 2018.02.17. 23:13

Időzóna: UTC

New Topic Post Reply  [ 76 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: I. Világháború
HozzászólásElküldve: 2012.11.10. 13:45 
Rang 8

http://tortenelemklub.com/xxszazad/els- ... toertenete

Ca3sar

"Mi a politika titka? Köss egy jó szerződést Oroszországgal" - Otto von Bismarck

Vissza a tetejére
 Profile  

HozzászólásElküldve: 2013.09.12. 07:57 
Rang 4

TWO Veterán ©
TWO Commiter ©
TWO Szolgálati Érdemrend ©
TWO Support tag
Az első világháború közelgő centenáriumának szentelt Facebook-profil

https://www.facebook.com/ElsoVilaghaboruA100EvesEvfordulosPage

Vissza a tetejére
 Profile  

HozzászólásElküldve: 2014.02.22. 17:53 

Egy oldal ami szinte csak honvédeink szemszögéből emlékezik:

https://www.facebook.com/pages/Nagy-H%C3%A1bor%C3%BA-100-%C3%89ves-Eml%C3%A9kei/339962332816557

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.05.02. 19:10 

99 éve, 1915. május 2-án reggel 6 órakor 700 löveg és aknavető négyórás tüzérségi előkészítését követően kezdetét vette a a német 11. és az osztrák-magyar 4. hadsereg támadása, mely mint "gorlicei áttörés" került a történelemkönyvekbe.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.05.25. 15:10 
Rang 8

http://mult-kor.hu/20140519_10_erdekess ... renyletrol

Ca3sar

"Mi a politika titka? Köss egy jó szerződést Oroszországgal" - Otto von Bismarck

Vissza a tetejére
 Profile  

HozzászólásElküldve: 2014.06.28. 17:54 
Rang 4

TWO Veterán ©
TWO Commiter ©
TWO Support tag
"Hát megölték a Ferdinándot..."

Száz éve lőtték agyon Szarajevóban Ferenc Ferdinánd főherceget, az osztrák trónörököst és feleségét; ez vezetett az első világháborúhoz (persze kitört volna a háború, ha sikerül a merénylet, ha nem, de lehet hogy csak azért vagyok ilyen borúlátó, mert a világháború és mindama jó és rossz, amit magával hozott, annyira beépült az életünkbe, hogy el sem tudok képzelni olyan alternatív valóságot, ahol megúszta a világ ezt a négy véres évet meg a hat másikat). A merényletet boszniai nacionalisták készítették elő egy szerb titkos társaság támogatásával (a szerbeket zavarta, hogy Ferenc Ferdinánd a trónra kerülése esetén trialista állammá szervezte volna át a Monarchiát, azaz az osztrákok és a magyarok mellé beemelte volna valahogy egyenrangú félként a szlávokat is és ezzel Bosznia-Hercegovina szorosabban kötődött volna a császársághoz). A végrehajtásra az adott alkalmat, hogy a főherceg egy boszniai hadgyakorlat alatt meglátogatta Szarajevót (a feleségének is szánta a gesztust a 14. házassági évfordulójukra, ugyanis Ferenc Ferdinánd rangon alul házasodott és az asszony semmit nem kapott a trónörökös feleségét megillető előjogokból). Ez egybeesett a szerbek nemzeti tragédiája, a rigómezei csata 525. évfordulójával. Bosznia-Hercegovina 1908-as annexiója óta több merényletet is elkövettek ottani osztrák főhivatalnokok ellen, ezért a főherceg útja kockázatos volt, de ha távol marad a hadgyakorlattól, az a dualista állam gyengeségére utalt volna. Mindenesetre jobban tette volna, ha csak a hadgyakorlatra összpontosít, mert a szarajevói csapdából elvileg nem kerülhetett ki élve: hatan lestek rá revolverrel, kézigránáttal és (ahogy az IRA üzente Thatchernek, miután megpróbálták megölni) elég, ha egyszer van szerencséjük, őt viszont egyetlen percre sem hagyhatja el. A hat merénylőből az első alkalommal csak egy, Nedjelko Cabrinovic tudott cselekedni (a többiek megrémültek vagy nem akartak felesleges áldozatokat)- ő bombát dobott a főherceg autójára, de célt tévesztett. Ferenc Ferdinánd meg akarta látogatni a bombamerénylet sérültjeit és útközben belefutott Gavrilo Principbe, aki másodjára már nem hibázott (illetve igen, mert a későbbi perben azt állította, a második golyót Oskar Potiorek táborszernagynak, Bosznia katonai kormányzójának szánta, nem pedig a főherceg feleségének). A merénylettel kezdődik Jaroslav Hasek Svejkje; a "derék katona" a hír hallatán lemegy a kedvenc kocsmájába szíverősítőért és le is csap rá a titkosrendőrség...

Vissza a tetejére
 Profile  

HozzászólásElküldve: 2015.01.19. 10:48 
Rang 7

TWO Commiter | x2 ©
http://tortenelmiportre.blog.hu/2015/01 ... _mackensen
Kiemelném:
"Az I. világháború végén a vereség őt is sokkolta. Maradék német katonáival Magyarországon keresztül kívánt hazajutni, és felajánlotta, hogy intakt csapataival megvédi Magyarországot a román betöréstől. Ebből persze nem kért Károlyi, sőt, hogy az Antantnál jó pontot szerezzen, Mackensent és kétezer katonáját Fót környékére internáltatta. A felháborodott hadvezér a Parlamentben tiltakozott, ahol Károlyi és Böhm Vilmos fogadta. Mackensen kísérete a szomszéd szobában maradt, majd a tábornokuk kiabálására lettek figyelmesek, ezért benyitottak a tárgyalóterembe, ahol Mackensen háttal az ajtó felé állott, s indulatosan beszélve, a következőket mondta: „Diese erniedrigende Behandlung ist Ungarns Dank dafür, dass ich das Land dreimal vor feindlicher Invasion rettete!” (Ezzel a megalázó bánásmóddal hálálják meg a magyarok, hogy háromszor megmentettem az ellenséges inváziótól az országot!). Sajnos a tábornok nem lett annyira ideges, hogy marsallbotjával agyoncsapja a két semmirekellőt. Később átadták az Antantnak, akik Szalonikibe szállították, így csak 1919 végén térhetett haza."

Vissza a tetejére
 Profile  

HozzászólásElküldve: 2015.01.20. 18:36 
Rang 4

TWO Veterán ©
TWO Commiter ©
TWO Support tag
http://mateinfo.hu

A Magyar Tengerészek Egyesületének honlapja. A "Haditengerészetünkről" menüpont alatt, az I. világháborúnál megtaláljuk a császári-királyi hadihajók adatbázisát.

Vissza a tetejére
 Profile  

Hozzászólás témája: Re: II. Világháború
HozzászólásElküldve: 2015.02.22. 20:42 
Rang 4

Oswold írta:
És mit értek vele? Semmit.

Ez igaz, de a dolog nem az oroszokon múlott, hanem az USA-n, hiszen - ha jól tudom - '18-ban félmillás haderőt dobott partra Európában. :)

Vissza a tetejére
 Profile  

HozzászólásElküldve: 2015.02.22. 21:04 
Rang 8

TWO Commiter ©
TWO OMC Házigazda ©
Onkyo írta:

Ez igaz, de a dolog nem az oroszokon múlott, hanem az USA-n, hiszen - ha jól tudom - '18-ban félmillás haderőt dobott partra Európában. :)

Még az előtt is olyan állapotok alakultak már ki, hogy igazán nem tudták volna tovább vinni a háborút a németek. Polgári elégedetlenség, gazdasági problémák, déli sikerek az antant részéről.
Lehet, hogy jöttek az amerikaiak, de mivel az oroszok kiestek, sok német katonát tudtak átvinni nyugatra, tehát az amerikai jelenlét egy dolog, de úgy gondolom nem ez döntött, csak egy utolsó tőrdöfés volt már.

Belizár: a japánoknak az egész háború során csekély volt a páncélos csapataik száma, és azok technikája és bevethetősége is korlátozott volt a csendes-óceáni terepeken.

Vissza a tetejére
 Profile  

HozzászólásElküldve: 2015.02.22. 21:22 
Rang 4

Oswold írta:
Lehet, hogy jöttek az amerikaiak, de mivel az oroszok kiestek, sok német katonát tudtak átvinni nyugatra, tehát az amerikai jelenlét egy dolog, de úgy gondolom nem ez döntött, csak egy utolsó tőrdöfés volt már.

Bocsi, de ez nem logikus. Éppen azért lehetett döntő az amerikai beavatkozás, mert a németek az orosz különbéke miatt jelentős nyugati átcsoportosításokat tudtak végrehajtani, nem?

Közben utánanéztem: "Az amerikai hadba lépés azonban mégis fordulópontot jelentett az első világháborúban, mivel egy év alatt megtörte a német ellenállást a nyugati fronton; Washington jelentőségét mutatja, hogy 1918 novemberében több mint 2 millió amerikai szolgált Európában."

http://www.rubicon.hu/magyar/oldalak/19 ... ghaboruba/

Vissza a tetejére
 Profile  

HozzászólásElküldve: 2015.02.22. 22:09 
Rang 8

TWO Commiter ©
TWO OMC Házigazda ©
Onkyo írta:

Bocsi, de ez nem logikus. Éppen azért lehetett döntő az amerikai beavatkozás, mert a németek az orosz különbéke miatt jelentős nyugati átcsoportosításokat tudtak végrehajtani, nem?

Közben utánanéztem: "Az amerikai hadba lépés azonban mégis fordulópontot jelentett az első világháborúban, mivel egy év alatt megtörte a német ellenállást a nyugati fronton; Washington jelentőségét mutatja, hogy 1918 novemberében több mint 2 millió amerikai szolgált Európában."

http://www.rubicon.hu/magyar/oldalak/19 ... ghaboruba/

Szerintem meg az nem logikus, amit te mondasz, plusz a linkelt cikk szerintem semmit meg nem alapozva állítja, hogy de mégis(!) fordulópontot jelentett. De hogy?
Ugyan akkor ezt írja előtte: ,,1917 áprilisában csupán a haditengerészet egységei érték el Európát, így elsősorban a megnyíló amerikai hitelforrások jelentettek komoly segítséget az antant számára; Nagy-Britannia például ezután hetente 75 millió dollárnyi kölcsönt fordított a háborúra. "

Én elmondtam, hogy még mielőtt az amerikai csapatok komolyabban felvették volna a harcot a németek ellen, a németek már számos problémával küzdöttek, és eleve kérdéses volt meddig fogják bírni a háborút tovább vinni. A cikk sem írt többet.
Ne keverjük össze a beavatkozás, és támogatás szavakat sem. Az amerikai pénzügyi és ellátmányozási segítség inkább volt nagyobb hatással a háború kimenetelére, mint az, hogy végül hány katonát tudtak átdobni Európába egy már amúgy is ingatag lábakon álló Központi Hatalmak ellen.

Vissza a tetejére
 Profile  

HozzászólásElküldve: 2015.02.22. 22:15 
Rang 4

Oswold írta:
Szerintem meg az nem logikus, amit te mondasz, plusz a linkelt cikk szerintem semmit meg nem alapozva állítja, hogy de mégis(!) fordulópontot jelentett. De hogy?

1. A "szerintem" önmagában nem érv...
2. A cikk a legelismertebb magyar történelmi szakfolyóiratból származik, amely kétmillió (!) érvet is szolgáltat állítása alátámasztására. ;)

Vissza a tetejére
 Profile  

HozzászólásElküldve: 2015.02.22. 23:20 
Rang 8

TWO Commiter ©
TWO OMC Házigazda ©
Onkyo írta:

1. A "szerintem" önmagában nem érv...
2. A cikk a legelismertebb magyar történelmi szakfolyóiratból származik, amely kétmillió (!) érvet is szolgáltat állítása alátámasztására. ;)

1. Sokféle vélemény van a szerintem szót én magam sokszor használom, mivel illendőnek tartom így kezdeni, sokan nem használják, de ha jobban tetszik, akkor neked azt mondom, hogy nincs benne logika, amit mondasz.
2. Attól, hogy egy történész mond valamit, még megcáfolható, vitatni lehet, sőt kell is. A szakfolyóiratra meg pláne igaz az. Mondjuk két millió érv nem tudom, hogy fért volna el egy cikkben, de biztos úgy van, ha ezt mondod. Egyébiránt ez a cikk nem mond semmi érdekeset, ezt általánosban nagyjából mindenki megtanulja.

Igazából én kifejtettem, hogy miért nem logikus, te erre nem mondtál semmit, csak idéztél egy cikkből, ami szinte nem mond semmit arról, hogy miért is az USA katonai jelenléte lett volna a döntő a németek kapitulációjában?
Tudsz esetleg rendesen vitázni velem a témát illetően, vagy ennyire futotta? (Bocs de tényleg unom az értelmetlen vitákat.)

Vissza a tetejére
 Profile  

HozzászólásElküldve: 2015.02.22. 23:38 
Rang 4

Oswold:

Nézd, én másképpen látom a dolgot.
1. Fenntartom, hogy logikátlan azon állításod, miszerint jelentős német haderő felszabadulása a keleti frontról, illetve a nyugatira való átdobásának lehetősége ne indokolta volna a háború végére meglehetősen jelentős (2 milliós) USA haderő jelenlétét, ill. beavatkozását. Gondolj bele légy szíves, mi lett volna, ha az a 2 millió katona nincs ott a nyugati fronton? Ráadásul pont fordítva érvelsz az orosz különbékével, mint kellene...
2. A "két millió érv"-el a két millió amerikai katonára céloztam... ;)
3. Azért ne minősítgess, hogy "ne ítéltessél"... :)

Vissza a tetejére
 Profile  

HozzászólásElküldve: 2015.02.23. 00:07 
Rang 8

TWO Commiter ©
TWO OMC Házigazda ©
Onkyo írta:
Oswold:

Nézd, én másképpen látom a dolgot.
1. Fenntartom, hogy logikátlan azon állításod, miszerint jelentős német haderő felszabadulása a keleti frontról, illetve a nyugatira való átdobásának lehetősége ne indokolta volna a háború végére meglehetősen jelentős (2 milliós) USA haderő jelenlétét, ill. beavatkozását. Gondolj bele légy szíves, mi lett volna, ha az a 2 millió katona nincs ott a nyugati fronton? Ráadásul pont fordítva érvelsz az orosz különbékével, mint kellene...
2. A "két millió érv"-el a két millió amerikai katonára céloztam... ;)
3. Azért ne minősítgess, hogy "ne ítéltessél"... :)

Nézd, annak megint nincs semmi köze a témához, hogy indokolt volt-e az amerikai jelenlét vagy sem? Igen. De nem erről beszéltünk, hanem arról, hogy sorsdöntő volt-e az amerikai katonai részvétel a németek bukásában? Nem. Miért? Mert már eleve megvoltak azok a bomlasztó politikai, társadalmi, gazdasági folyamatok, a Monarchiában még plusz a nemzetiségi erősödés, ami miatt nagyon is lehetséges volt, hogy akár további 1 éves állóháború során bekövetkezik az összeomlás anélkül, hogy az amerikai seregnek be kellett volna avatkoznia. És akkor még bele se vettem azt, hogy délen rosszabb volt a helyzete a Központi Hatalmaknak. Hovatovább pedig az elvben elfoglalt orosz területeket a németek képtelenek lettek volna akár 1 éven belül is hasznosítani a háborúba, mivel ahhoz, hogy ténylegesen az uralmuk alá hajtsák, ki kell építeni az ellátó és adminisztratív rendszert, nem is beszélve az ellenséges érzületek letöréséről egy idegen területen.
Én ismét leírtam az érveket, kérlek próbáld meg ezeket cáfolni, ha tényleg vitatkozni akarsz, mert ezek úgy vélem tények, és jelentős tényezők.

Vissza a tetejére
 Profile  

HozzászólásElküldve: 2015.02.23. 00:20 
Rang 4

Tessék a válasz:
"Az Egyesült Államok még aznap jelentette Berlinnek a hadiállapot beálltát, Washington csatlakozása azonban a fronton csak lassan éreztette hatását. 1917 áprilisában csupán a haditengerészet egységei érték el Európát, így elsősorban a megnyíló amerikai hitelforrások jelentettek komoly segítséget az antant számára; Nagy-Britannia például ezután hetente 75 millió dollárnyi kölcsönt fordított a háborúra.

Mivel az Egyesült Államokban ekkor csak 100 000 fős sorkatonaság állt bevetésre készen, hamarosan toborzás kezdődött, és már június volt, mire az első egységek eljutottak Franciaországba. Az amerikai hadba lépés azonban mégis fordulópontot jelentett az első világháborúban, mivel egy év alatt megtörte a német ellenállást a nyugati fronton; Washington jelentőségét mutatja, hogy 1918 novemberében több mint 2 millió amerikai szolgált Európában."
Forrás: uo. Rubicon
Tehát:
1. Nagy-Britannia jelentős pénzügyi segítséget kapott.
2. Az amerikai hadba lépés törte meg a német ellenállást a nyugati fronton.
3. Amiket írtál a Központi Hatalmak belső nehézségeiről - nos, ezek valóban léteztek -, de a negatív tendencia feltételezése úgy, hogy közben képzeletben kiiktatjuk az USA katonai és pénzügyi segítségét az Antant számára önkényes és logikátlan elképzelés.

Vissza a tetejére
 Profile  

HozzászólásElküldve: 2015.02.23. 09:17 
Rang 8

TWO Commiter ©
TWO OMC Házigazda ©
Nézd, ha nem is tudod értelmezni, amit írok, akkor tényleg nem tudok mit tenni. Hol írtam, hogy az amerikai pénzügyi segítség nem volt jelentős, és döntő tényező? Végig direkt katonai részvételről írtam, hiszen legelőbb te is azzal kezdtél, hogy az USA katonai részvétele. Egyértelmű, hogy az USA támogatása nélkül az Antant lehet összeomlott volna, de ez elsősorban gazdasági támogatást jelentett mindvégig!
Azért, mert folyamatosan az orrom alá tolod egy cikknek azon kijelentését, hogy de csak azért is az USA nyerte meg az Antantnak a háborút azzal, hogy katonákat tudod átrakni Európába, még nem válik érvvé, sőt semmi alapja nincs, csak ugye általános iskolától kezdve az a berögződés, hogy ezért tört meg a német ellenállás, mintha varázsütésre a németek meggondolták volna magukat, csak azért, mert megjelentek az amerikai katonák nyugaton. Ebben hol a realitás? Hirtelen megijedtek vagy mi az állítás alapja? Vagy történt egy döntő csata, amiben az amerikai katonák elsöprő fölénnyel legyőzték a németeket, és ők úgy gondolták, hogy oké az USA katonái ellen nem harcolunk tovább?
Még abban is több a realitás, ha valaki azt íjra, hogy a tankok megjelenése miatt adták fel a harcot a németek.
És hogy számokkal is szemléltessem az oroszok 1914-ben majd 6 milliós seregszámmal bírtak, és az egész háború során 12 millió katonát mozgósítottak. Ez a front megszűnt a háború végére, ezek alapján miért lenne annyira fájó a németeknek 2 millió amerikai katona? Amikor ők az egész keleti fronti erőiket át tudták dobni nyugatra?
A demoralizálódott német sereg volt a döntő tényező, amiben ugyan úgy közre játszott az összes esemény, ahogy akár az amerikai friss csapatok és angol, francia tankok megjelenése. De nincs olyan, hogy csak azért, mert megjelent az amerikaiak, akkor onnantól és kizárólag e miatt nyert az Antant! Ez abszurd, és végletesen leegyszerűsítő állítás, amit általánosban megtanul az ember, aztán ha ha esetleg kicsit utána néz később, rájöhet, hogy mint minden, ez sem fekete-fehér.

Vissza a tetejére
 Profile  

HozzászólásElküldve: 2015.02.23. 15:10 
Rang 4

Oswold írta:
Nézd, ha nem is tudod értelmezni, amit írok, akkor tényleg nem tudok mit tenni.

Azt hiszem, kicsit elszámítottam magam... Veletek (legalábbis veled) nem lehet konstruktív vitát folytatni. Hülyének nézel, miközben egyszerűen nem érted, vagy félreértelmezed amiket írtam... Azt sem értem, hogy honnan veszed magadnak a bátorságot, hogy egy Rubicon-cikket általános iskolai színvonalúnak minősíts... Mondd, te beférsz az ajtón az arcodtól? :)

Vissza a tetejére
 Profile  

HozzászólásElküldve: 2015.02.23. 15:24 
Rang 4

Én ilyenkor mindig a számokból indulok ki, szóval ha jól tudom kb. 50 ezer amerikai halt meg a háborúban, ennek fele betegségben, ez eltörpül a ténylegesen hadviselő felek veszteségeihez képest, és akkor még arról nem is beszéltem, hogy ők újoncok voltak. Nem azért de volt olyan hadművelet a háborúban ahol rövidebb idő alatt sokkal többen haltak meg, szóval szerintem már döntően nem befolyásolta a végkimenetelét a háborúnak,az amerikai csapatok megjelenése.

Vissza a tetejére
 Profile  

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
New Topic Post Reply  [ 76 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4  Következő

Időzóna: UTC